This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Get Adobe Flash player
Komputery | Akcesoria | Konsole | Oprogramowanie 
 Strona główna | Ostatnio dodane | Lista | Galeria fotografii | Linki | Kontakt
Meraster Mera 6052

Mera 6052 jest alfanumerycznym, monochromatycznym, semigraficznym terminalem znakowym przeznaczonym do współpracy z mikrokomputerami serii SM. Wyprodukowany został pod koniec lat 80-tych XX wieku w Polsce, w zakładach Meraster Katowice.
Konstrukcja terminala oparta jest na bazie elementów systemu mikroprocesorowego 8080, w którego w skład wchodzą następujące układy: MCY 7880 (procesor), 8228 (systemowy kontroler i sterownik BUS), 8224 (zegar systemowy), 8259 (programowalny kontroler przerwań), 8253 (programowalny układ czasowy), 8257 (programowalny kontroler DMA), 8205 (dekoder), 8275 (kontroler CRT), 8251 (programowalny odbiornik/nadajnik transmisji szeregowej), 8212 (port równoległy wejścia/wyjścia drukarki), 8255 (programowalny interfejs klawiatury).
Monitor terminala oparty jest na bazie elementów odbiornika telewizyjnego Unitra WZT VELA T206.
Terminal posiada wewnętrzny trójnapięciowy zasilacz stabilizowany: +5V, +12V i -12V.
Obraz na ekranie monitora utworzony jest z 24 wierszy po 80 znaków przeznaczonych na prezentację danych, plus 1 opcjonalnie wyświetlany wiersz przeznaczony na podawanie informacji o aktualnym stanie i aktualnie ustawionych parametrach pracy terminala. Wielkość wyświetlanego pola dla 24 wierszy wynosi: 203 mm x 135 mm, a pojemność ekranu 1920 znaków. Przekątna ekranu monitora wynosi 310 mm (12").
Terminal obsługuje 128 znaków: znaki alfabetu (duże i małe litery), cyfry, znaki pisarskie, znaki pomocnicze i 32 znaki semigraficzne. Znaki mogą być wyświetlane z atrybutami: podwyższona jasność, negatyw, migotanie i podkreślenie. Pozycje na ekranie wyróżnione są za pomocą wskaźników: kursora (znak podkreślenia) i SOMa (jasny prostokąt). Znak kursora pokazuje aktualną pozycję wpisu danych na ekranie monitora, natomiast SOM jest wykorzystywany przy przesłaniach bloków danych do komputera. Terminal do komunikacji z komputerem wykorzystuje interfejs napięciowy V-24 lub prądowy IRPR (złącze ZJ). Transmisja przez obydwa typy interfejsu jest szeregowa i asynchroniczna. Złącze ZD umożliwia podłączenie do terminala drukarki z równoległą transmisją danych D-100, zaś złącze ZK służy do podłączenia klawiatury.
Klawisze na klawiaturze zgrupowane są w dwóch polach: podstawowym (zawierającym 66 klawiszy) i dodatkowym (zawierającym 19 klawiszy). Pod względem funkcjonalnym klawisze można podzielić na tekstowe i sterujące. Klawisze tekstowe generują kody znaków wyświetlanych na ekranie, a klawisze sterujące (funkcyjne) służą do redagowania tekstu na ekranie oraz do sterowania współpracą z komputerem i drukarką. Ze względu na sposób działania można wyróżnić klawisze wyłącznie generujące kod, klawisze wyłącznie wpływające na sposób działania terminala (lokalne) oraz klawisze o działaniu łącznym obu wymienionych grup.
Terminal może znajdować się w jednym z następujących trybów pracy: LOCAL, LINE, TYPE, SEND. W trybie LOCAL terminal nie współpracuje z komputerem (transmisja jest zablokowana). Wszystkie kody generowane przez klawiaturę są kierowane bezpośrednio na wejście terminala i wykonywane zgodnie z ich znaczeniem. Tryb LINE jest podstawowym sposobem współpracy terminala z komputerem. W trybie tym transmisja między komputerem a terminalem realizowana jest znakowo. Źródłem kodów wysyłanych do komputera jest klawiatura natomiast na ekran terminala oddziaływają kody przychodzące z komputera. Tryby TYPE i SEND umożliwiają blokowe przesyły danych z terminala do komputera. Tryb TYPE służy do redagowania treści wiadomości przeznaczonej do przesłania (blok danych), zaś tryb SEND zgłasza gotowość do transmisji i na komendę z komputera przesłanie bloku danych. Początek przesyłanego bloku danych określony jest położeniem wskaźnika SOM, koniec położeniem kursora.
Wymiary monitora wynoszą: szerokość 325 mm, głębokość 260 mm i wysokość 370 mm, a klawiatury: szerokość 455 mm, głębokość 205 mm i wysokość 50 mm. Masa monitora wynosi 8 kg, zaś klawiatury 1 kg.

Dane techniczne:
Szczegółowe dane techniczne:
Typ komputera: terminal 
Producent: Meraster Katowice 
Miejsce produkcji: Polska 
Data produkcji: 1989 
System operacyjny:  
Procesor: MCY 7880 (polski klon mikroprocesora Intel 8080A) 
Prędkość procesora: 3 MHz 
Koprocesory: 8228 (systemowy kontroler i sterownik BUS)
8224 (zegar systemowy)
8259 (programowalny kontroler przerwań)
8253 (programowalny układ czasowy)
8257 (programowalny kontroler DMA)
8205 (dekoder)
8275 (kontroler CRT)
8251 (programowalny odbiornik/nadajnik transmisji szeregowej)
8212 (port równoległy wejścia/wyjścia drukarki)
8255 (programowalny interfejs klawiatury) 
Pamięć RAM:  
Pamięć VRAM:  
Pamięć ROM:  
Tryby tekstowe: 80 x 24 (+1 wiersz statusowy) 
Tryby graficzne:  
Liczba kolorów: 2 (zielony i biały) 
Dźwięk: wbudowany głośnik 
Porty Wejścia/Wyjścia: złącze ZK (klawiatura)
złącze ZD (drukarka)
złącze ZJ (komputer) 
Wbudowane media: monitor CRT 12" (przekątna ekranu 310 mm) monochromatyczny z zieloną poświatą 
Klawiatura: zewnętrzna, profesjonalna, QWERTY, 85 klawiszy (w tym wydzielona klawiatura numeryczna) 
Zasilacz: wbudowany, 220V AC 50Hz 300VA 
Wymiary: monitor: 32.50 cm (S) x 26.00 cm (G) x 37.00 cm (W), klawiatura: 45.50 cm (S) x 20.50 cm (G) x 5.00 (W) 
Waga: 8 kg (monitor), 1 kg (klawiatura) 
Kraj pochodzenia: Polska 
Lata produkcji: 1988 - ? 
Cena początkowa:  
Dodatkowe informacje:  

Fotografie:


Akcesoria:


Wstecz
Copyright © 2006-2019 retro-komputery.pl