Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Get Adobe Flash player
Komputery | Akcesoria | Konsole | Oprogramowanie 
 Strona główna | Ostatnio dodane | Lista | Galeria fotografii | Linki | Kontakt
Meraster Mera 6052

Mera 6052 jest alfanumerycznym, monochromatycznym, semigraficznym terminalem znakowym przeznaczonym do współpracy z mikrokomputerami serii SM. Wyprodukowany został pod koniec lat 80-tych XX wieku w Polsce, w zakładach Meraster Katowice.
Konstrukcja terminala oparta jest na bazie elementów systemu mikroprocesorowego 8080, w którego w skład wchodzą następujące układy: MCY 7880 (procesor), 8228 (systemowy kontroler i sterownik BUS), 8224 (zegar systemowy), 8259 (programowalny kontroler przerwań), 8253 (programowalny układ czasowy), 8257 (programowalny kontroler DMA), 8205 (dekoder), 8275 (kontroler CRT), 8251 (programowalny odbiornik/nadajnik transmisji szeregowej), 8212 (port równoległy wejścia/wyjścia drukarki), 8255 (programowalny interfejs klawiatury).
Monitor terminala oparty jest na bazie elementów odbiornika telewizyjnego Unitra WZT VELA T206.
Terminal posiada wewnętrzny trójnapięciowy zasilacz stabilizowany: +5V, +12V i -12V.
Obraz na ekranie monitora utworzony jest z 24 wierszy po 80 znaków przeznaczonych na prezentację danych, plus 1 opcjonalnie wyświetlany wiersz przeznaczony na podawanie informacji o aktualnym stanie i aktualnie ustawionych parametrach pracy terminala. Wielkość wyświetlanego pola dla 24 wierszy wynosi: 203 mm x 135 mm, a pojemność ekranu 1920 znaków. Przekątna ekranu monitora wynosi 310 mm (12").
Terminal obsługuje 128 znaków: znaki alfabetu (duże i małe litery), cyfry, znaki pisarskie, znaki pomocnicze i 32 znaki semigraficzne. Znaki mogą być wyświetlane z atrybutami: podwyższona jasność, negatyw, migotanie i podkreślenie. Pozycje na ekranie wyróżnione są za pomocą wskaźników: kursora (znak podkreślenia) i SOMa (jasny prostokąt). Znak kursora pokazuje aktualną pozycję wpisu danych na ekranie monitora, natomiast SOM jest wykorzystywany przy przesłaniach bloków danych do komputera. Terminal do komunikacji z komputerem wykorzystuje interfejs napięciowy V-24 lub prądowy IRPR (złącze ZJ). Transmisja przez obydwa typy interfejsu jest szeregowa i asynchroniczna. Złącze ZD umożliwia podłączenie do terminala drukarki z równoległą transmisją danych D-100, zaś złącze ZK służy do podłączenia klawiatury.
Klawisze na klawiaturze zgrupowane są w dwóch polach: podstawowym (zawierającym 66 klawiszy) i dodatkowym (zawierającym 19 klawiszy). Pod względem funkcjonalnym klawisze można podzielić na tekstowe i sterujące. Klawisze tekstowe generują kody znaków wyświetlanych na ekranie, a klawisze sterujące (funkcyjne) służą do redagowania tekstu na ekranie oraz do sterowania współpracą z komputerem i drukarką. Ze względu na sposób działania można wyróżnić klawisze wyłącznie generujące kod, klawisze wyłącznie wpływające na sposób działania terminala (lokalne) oraz klawisze o działaniu łącznym obu wymienionych grup.
Terminal może znajdować się w jednym z następujących trybów pracy: LOCAL, LINE, TYPE, SEND. W trybie LOCAL terminal nie współpracuje z komputerem (transmisja jest zablokowana). Wszystkie kody generowane przez klawiaturę są kierowane bezpośrednio na wejście terminala i wykonywane zgodnie z ich znaczeniem. Tryb LINE jest podstawowym sposobem współpracy terminala z komputerem. W trybie tym transmisja między komputerem a terminalem realizowana jest znakowo. Źródłem kodów wysyłanych do komputera jest klawiatura natomiast na ekran terminala oddziaływają kody przychodzące z komputera. Tryby TYPE i SEND umożliwiają blokowe przesyły danych z terminala do komputera. Tryb TYPE służy do redagowania treści wiadomości przeznaczonej do przesłania (blok danych), zaś tryb SEND zgłasza gotowość do transmisji i na komendę z komputera przesłanie bloku danych. Początek przesyłanego bloku danych określony jest położeniem wskaźnika SOM, koniec położeniem kursora.
Wymiary monitora wynoszą: szerokość 325 mm, głębokość 260 mm i wysokość 370 mm, a klawiatury: szerokość 455 mm, głębokość 205 mm i wysokość 50 mm. Masa monitora wynosi 8 kg, zaś klawiatury 1 kg.

Dane techniczne:
Podstawowe dane techniczne:
Typ komputera: terminal 
Producent: Meraster Katowice 
Miejsce produkcji: Polska 
Data produkcji: 1989 
Opakowanie: styropian 
Stan techniczny: sprawny 
Stan wizualny: bardzo dobry 

Więcej

Fotografie:


Akcesoria:


Wstecz
Copyright © 2006-2017 retro-komputery.pl