Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Get Adobe Flash player
Komputery | Akcesoria | Konsole | Oprogramowanie 
 Strona główna | Ostatnio dodane | Lista | Galeria fotografii | Linki | Kontakt
Ei Pecom 64

Ei Pecom 64 został wyprodukowany w 1985 roku przez koncern Elektronska industrija Niš w Serbii (wówczas Socjalistyczna Republika Serbii wchodząca w skład Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii). Komputer był jednym z pięciu projektów informatycznych ówczesnego rządu federalnego Jugosławii, mającego na celu zaprojektowanie i wdrożenie do szkół komputerów edukacyjnych.
Ei Pecom 64 jest następcą komputera Ei Pecom 32. Komputer wyposażono w taktowany z częstotliwością 2,813 MHz 8-bitowy procesor RCA CDP1802ACE. Procesor ten montowano również w wielu innych komputerach, tj.: COMx-35, Cosmac Elf, Cosmac Vip, Cosmac Elf 2000, Netronics Elf II, Quest Super Elf, Telmac TMC-600, Telmac TMC-1800, Telmac TMC-2000 i Telmac Nano, jak i również konsolach: RCA Studio II, Victory MPT-02 i Visicom COM-100. Pecom 64 jest sprzętowo i systemowo bardzo zbliżony do komputera COMx-35.
W komputerze, podobnie jak w COMx-35, zastosowano Video interface System, składający się z układu generatora dźwięku RCA CDP1869CE oraz układu generatora koloru wideo RCA CDP1870CE. Komputer obsługuje tryb tekstowy: 24 wierszy po 40 znaków i posiada zestaw 128 programowalnych znaków o rozmiarze 6 x 9 pikseli. Pecom 64 nie posiada trybu graficznego, ale potrafi symulować wyświetlanie wysokiej rozdzielczości: 240 x 216 pikseli. W komputerze dostępnych jest łącznie 8 kolorów podstawowych (z ograniczonym wyborem 4 kolorów na znak i 1 na linii tego znaku) i 8 kolorów tła (zdefiniowanych dla całego ekranu). Dźwięk w komputerze jest dwukanałowy: jeden kanał służy do wytwarzania dźwięku 8-oktawowego, a drugi do efektu specjalnego / generatora białego szumu. Głośność dźwięku programowalna jest w 16 krokach.
Pecom 64 wyposażony jest w 64 kilobajtów pamięci RAM, ale tylko 32 kilobajty są dostępne dla użytkownika i wykorzystywane przez interpreter języka Basic. W komputerze zamontowano 16-kilobajtową pamięć ROM zawierającą system operacyjny i interpreter języka Basic (podobny jak w komputerze COMx-35). Przewidziano również możliwość opcjonalnego rozszerzenia pamięci ROM o dodatkową 16-kilobajtową pamięć z rozszerzonym edytorem i asemblerem.
Pecom 64 posiada porty wejścia/wyjścia dla magnetofonu pełniącego funkcję zewnętrznej pamięci kasetowej, wyjście TV, wyjście monitorowe wideo, wyjście dźwięku, port szeregowej transmisji danych RS-232c i slot rozszerzenia.
Komputer ma wbudowany zasilacz wewnętrzny 220V AC, 0.02A, 4.5W.

Dane techniczne:
Podstawowe dane techniczne:
Typ komputera: domowy 
Producent: Elektronska industrija Niš 
Miejsce produkcji: Jugosławia 
Data produkcji:  
Opakowanie: brak 
Stan techniczny: sprawny 
Stan wizualny: bardzo dobry 

Więcej

Fotografie:


Akcesoria:


Wstecz
Copyright © 2006-2017 retro-komputery.pl