This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.

Get Adobe Flash player
Komputery | Akcesoria | Konsole | Oprogramowanie 
 Strona główna | Ostatnio dodane | Lista | Galeria fotografii | Linki | Kontakt
Tesla PMD 85-2A

Tesla PMD 85 to 8-bitowy komputer osobisty produkowany w byłej Czechosłowacji w drugiej połowie lat 80-tych ubiegłego wieku. Autorem wersji prototypowej był Roman Kišš. Pod jego kierownictwem w 1985 roku wyprodukowano w firmie Tesla Piešťany (Tesla Pieszczany) pierwszą wersję komputera Tesla PMD 85.
Komputer oparto na taktowanym z częstotliwością 2,048 MHz procesorze MHB 8080A, klonie procesora Intel 8080. Komputer posiada 48 kilobajtów pamięci operacyjnej RAM i 4-kilobajtową pamięć ROM. PMD 85 jest w stanie wyświetlić 4 kolory w rozdzielczości 288 x 256 pikseli i generować jednokanałowy dźwięk monofoniczny. Klawiatura komputera posiada 77 klawiszy. Język programowania Basic-G umieszczono w postaci zewnętrznego modułu (kartridża) wpinanego w górnej części obudowy komputera. Moduł ten był dostarczany wraz z komputerem. Opracowano również szereg innych modułów z językami programowania np. Pascal i Logo. Do komputera można podłączyć magnetofon kasetowy oraz drukarkę igłową.
Początkowo komputer miał obudowę w kolorze białym, ale był również produkowany w innych kolorach. Niedługo później produkcję komputera zdecydowano się przenieść do firmy Tesla Bratislava (Tesla Bratysława), gdzie komputer ulegał kolejnym modyfikacjom i ulepszeniom. W ten sposób powstały kolejne wersje komputera: PMD 85-1, PMD 85-2, PMD 85-2A i PMD 85-3.
Tesla PMD 85-1 to pierwsza wersja komputera PMD 85 produkowana w Tesla Bratislava. Komputer ten posiada obudowę w kolorze ciemnoszarym i znany jest ze specyficznej i zawodnej mechanicznie klawiatury. W kolejnym modelu Tesla PMD 85-2 wprowadzono kilka ulepszeń w oprogramowaniu w zakresie podstawowych procedur systemowych oraz zastosowano bardziej ergonomiczną i mniej zawodną klawiaturę. Niektóre wprowadzone zmiany spowodowały niekompatybilność z pierwszą wersją komputera PMD 85-1. W związku, iż komputer przy dłuższej pracy wydzielał sporo ciepła (był nawet nazywany żartobliwie przez niektórych właścicieli jako podgrzewacz wody do herbaty) zdecydowano się w kolejnej wersji Tesla PMD 85-2A na nowo zaprojektować płytę główną komputera z zastosowaniem nowych 64-kilobitowych układów pamięci RAM. Zmiana 16-kilobitowych układów pamięci spowodowała zmniejszenie wydzielanie ciepła i ryzyka przegrzewania się układów pamięci oraz zwiększyła dostępną w Basicu podstawową pamięć operacyjną komputera z 48 do 56 kilobajtów. Zmiany te również spowodowały niekompatybilność z wcześniejszą wersją komputera PMD 85-2. W kolejnym modelu Tesla PMD 85-3 ponownie zdecydowano się zmienić płytę główną komputera. Dodano wyjście TV, zwiększono możliwość wyświetlania ilości kolorów do 8, zwiększono do 64 kilobajtów dostępną pamięć RAM oraz powiększono pamięć ROM komputera do 8 kilobajtów. W monitorze systemu dodano procedury komunikacji ze stacją dyskietek PMD 32, test integralności ROM oraz tryb zgodności z PMD 85.
Komputery z serii Tesla PMD 85 zdobyły dużą popularność w byłej Czechosłowacji dzięki powszechnej obecności w słowackich szkołach (w czeskich szkołach podobną rolę spełniał komputer IQ 151). Tesla PMD 85-2 był również inspiracją dla innego domowego komputera osobistego MAŤO, wyprodukowanego na Słowacji w 1989 roku, sprzedawanego również jako zestaw do samodzielnego montażu.

Dane techniczne:
Szczegółowe dane techniczne:
Typ komputera: domowy 
Producent: Tesla Bratislava 
Miejsce produkcji: Czechosłowacja 
Data produkcji:  
System operacyjny: Basic-G (zewnętrzny moduł - kartridż) 
Procesor: MHB 8080A (klon Intel 8080) 
Prędkość procesora: 2.048 MHz 
Koprocesory:  
Pamięć RAM: 56 kB 
Pamięć VRAM:  
Pamięć ROM: 4 kB 
Tryby tekstowe: 25 x 48 
Tryby graficzne: 288 x 256 
Liczba kolorów:
Dźwięk: 1 kanał, mono 
Porty Wejścia/Wyjścia: magnetofon
V.24/IFSS
IMS-2
GPIO/1
GPIO/0
TV
monitor
zasilacz 
Wbudowane media: brak 
Klawiatura: profesjonalna, QWERTZ, 77 klawiszy 
Zasilacz: zewnętrzny, +5V 2A, -5V 0.4A, +12V 1A (wtyk żeński DIN5 - pin 1: +5V, pin 2,4: GND, pin 3: +12V, pin 5: -5V) 
Wymiary: 31.00 cm (S) x 28.50 cm (G) x 6.50 cm (W) 
Waga: 1.80 kg 
Kraj pochodzenia: Czechosłowacja 
Lata produkcji: 1985 - ? 
Cena początkowa:  
Dodatkowe informacje:  

Fotografie:


Akcesoria:


Wstecz
Copyright © 2006-2019 retro-komputery.pl